Destek

Letonya Vizesi

bayrak

LETONYA ViZESi

Önemli Uyarılar

vize evrak BORDO ( Normal) pasaportlardan  vize istenmektedir.  (Bkz:Vize Rejimi Tablosu)

vize evrak YEŞiL (Hususi)  GRi (Hizmet) ve SiYAH (Diplomatik)  pasaportlara 90 gün süre ile vize uygulanmamaktadır. (Bkz:Vize Rejimi Tablosu)

vize evrak Tüm schengen ülkelerinin  Ortak kararı  gereği  Pasaport  süresi ilk alındığı  tarihten itibaren 10 yıldan fazla olan pasaportların başvurularını kesinlikle kabul  etmediğinden  schengen ülkelerine seyahat edecek olan yolcularımızın pasaportlarını  mutlaka değiştirmeleri gerekmektedir.

vize evrak Pasaportlarında geçerli schengen vizesi bulunan ve sonradan yeni pasaport alan  yolcuların Letonya'ya seyahat ötmeden önce eski pasaportlarında bulunan geçerli schengen vizesini  mutlaka yeni pasaportlarına aktarmalarını aksi halde ülkeye alınmama riskinin bulunduğunu önemle hatırlatırız.

vize evrak Büyük elçilik / Konsolosluk   Pasaportunuzun 2. sayfasındaki hamilinin imzası bölümünün pasaport  sahibi tarafından  imzalı olmasını--  temdit süresinin seyahatin bitiş  tarihinden  itibaren en az 6  AY  ve Pasaportta seyahat edecek kişi sayısı kadar boş vize sayfasının bulunmasını  istemektedir.  Eğer var ise eski pasaportlarınızı da göstermenizin  sizin için referans olacağını da unutmayınız.

vize evrak Vize başvuru formları Letonca ve ingilizce  olarak hazırlanmış olup eksiksiz  olarak okunaklı ve  büyük harflerle  doldurulmalı ; mutlaka pasaport sahibi tarafından imzalanmalıdır.

vize evrak Letonya /Schengen sahasına giren tüm yabancı uyruklular geçerli seyahat sağlık sigortası  yaptırmak zorundadırlar. (Bkz:Seyahat sağlık sigortası)

vize evrak Letonya Büyükelçiliği  Konsolosluk/ Vize bölümü  tüm vize müracaatlarını pazartesi—Salı—Çarşamba  ve Perşembe günleri 10.00—13.00 saatleri kabul etmekte--BAŞVURULAR  ELÇiLiĞE / KONSOLOSLUĞA ŞAHSEN YAPILMAKTA  OLUP ve Letonya ulusal  kanunlarına göre sonuçlanmış ve değerlendirmede  olan vize müracaatları için telefonda bilgi verilmemektedir.  ---Vize başvuruları genellikle başvuru tarihinden itibaren 7 işgününde sonuçlanmakta  ancak bazı  durumlarda 30 güne kadar uzayabilmektedir!!

vize evrak istanbul ve Marmara bölgesinden Letonya'ya seyahat edecek olan yolcular  vize  başvurularını istanbul'daki  Letonya Fahri Konsolosluğundan yapabilirler. Fahri Konsolosluğun çalışma saatleri:  (Resmi tatil günleri dışında) Pazartesi-Salı---Çarşamba--Perşembe ve  Cuma günleri  saat  09.30---16.30 arasındadır.

vize evrak Değerli yolcularımız başvurularınızın Konsoloslukların randevu sistemi ile çalışması  ve bayram - yılbaşı- sömestr - fuar - paskalya - dil okulu vb gibi yoğun başvuruların olduğu günlere rastlaması durumunda konsolosluklarında çok yoğun olabileceğini  dikkate alarak  seyahat planınızı en az 30 gün önceden yapmanızı  ve müracaatınızın sonuçlanması durumunda almış olduğunuz vizenin üzerindeki yazılı  olan bilgilerin doğruluğunu mutlaka kontrol etmenizi önemle hatırlatırız.