Destek

İtalya Vizesi

bayrak

iTALYA ViZESi

Önemli Uyarılar

vize evrak BORDO (Normal) pasaportlardan vize istenmektedir.  (Bkz:Vize Rejimi Tablosu)

vize evrakYEŞiL (Hususi) GRi (Hizmet) ve SiYAH (Diplomatik) pasaportlara vize uygulanmamaktadır. (Bkz:Vize Rejimi Tablosu)

vize evrak Tüm schengen ülkelerinin  Ortak kararı  gereği  Pasaport  süresi ilk alındığı  tarihten itibaren 10 yıldan fazla olan pasaportların başvurularını kesinlikle kabul etmediğinden  schengen ülkelerine seyahat edecek olan yolcularımızın  pasaportlarını  mutlaka değiştirmeleri gerekmektedir.

vize evrak Pasaportunuzun seyehatin bitiş tarihinden itibaren en az 6 Ay süresi  ve  en az 2 adet boş vize sayfasının bulunmasını istenmektedir.  Eğer var ise eski pasaportlarınızdaki schengen vizelerini  göstermenizin sizin için referans olacağını da unutmayınız.

vize evrak italya Başkonsolosluğu tüm vize başvurularında yeni çekilmiş, rötuşsuz -- arka fonu beyaz  ve Biometrik özelliklere sahip vesikalık resimleri kabul etmektedir.

vize evrak Vize başvuru formları italyanca ve Türkçe olarak hazırlanmış olup eksiksiz olarak okunaklı, büyük harflerle doldurulmalı ve 3 adet imza bölümü pasaport sahibi tarafından mutlaka imzalanmalıdır. Seyahat edecek her çocuk için ayrıca bir vize formu doldurulmalı ve  18 yaş altı çocukların  vize başvuru formunu 3 adet imza bölümünün  hem Annenin hemde Babanın  imzalaması gerekmektedir.! 

vize evrak Konsolosluk boş  pasaportlu ve ilk defa schengen vizesi  alacak  yolcuları gerekli  gördüğü durumlarda şahsi görüşmeye  çağırmakta ve listede bulunan evrakların dışında ek evrak talep edebilir.  istanbul italya Başkonsolosluğu  18  yaşından küçük çocuklardan her durumda (Tek başına yada Ebeveynler  ile beraber seyahat etseler  dahi) hem Anne ve hem de Babadan Noter onaylı ORJiNAL MUVAFAKATNAME  istenmektedir.

vize evrak Belirli  bir maddi  geliri  olmayan---ebeveynlerinden ayrı olarak seyehat  edecek ve tek başına vize  başvurusu yapacakların  (18 yaş üstü olup çalışmayan ev kızı --18 yaşından büyük öğrenciler  ve Askerden yeni terhis olan vb) kendilerini maddi olarak destekleyen kişilerin (Anne-babanın)  evraklarını getirdikleri   ebeveynlerinden  tüm masrafları  karşılayacaklarına  dair  imzalı bir dilekçeyle beraber-- imza eşleşmesi için  dilekçedeki  imzanın o şahısa ait olduğunu ispatlayan resmi bir evrak beyan  etmelidirler!!  ( Sürücü belgesinin önlü-arkalı  fotokopisi  veya   var ise pasaportunun resimli ve imzalı  sayfalarının fotokopileri  yada var ise imza beyannamesi) talya / Schengen sahasına giren tüm yabancı uyruklular geçerli seyahat sağlık sigortası yaptırmak  zorundadırlar. (Bkz:Seyahat sağlık sigortası)

vize evrak Değerli yolcularımız vize başvurularınızın Konsoloslukların randevu sistemi ile çalışması --bayram, yılbaşı--sömestr--fuar--paskalya--dil okulu vb. gibi yoğun başvuruların olduğu günlere rastlaması durumunda konsolosluklarında çok yoğun olabileceğini dikkate alarak  seyahat planınızı en az 30 gün önceden yapmanızı  ve müracaatınızın sonuçlanması durumunda almış olduğunuz vizenin üzerindeki bilgilerin doğruluğunu  mutlaka kontrol etmenizi önemle hatırlatırız.