Destek

Çek Cumhuriyeti Vizesi

bayrak

ÇEK CUMHURiYETi ViZESi

Önemli Uyarılar

vize evrak BORDO (Normal) pasaportlardan vize istenmektedir.

vize evrak YEŞiL (Hususi), GRi (Hizmet) ve SiYAH (Diplomatik) pasaportlara vize uygulanmamaktadır

vize evrak Tüm schengen ülkelerinin  Ortak kararı  gereği  Pasaport  süresi ilk alındığı  tarihten itibaren 10 yıldan fazla olan pasaportların başvurularını kesinlikle kabul etmediğinden  schengen ülkelerine seyahat edecek olan yolcularımızın  pasaportlarını  mutlaka değiştirmeleri gerekmektedir.

vize evrak Konsolosluk  Pasaportunuzun 2. sayfasındaki hamilinin imzası bölümünün pasaport sahibi tarafından  imzalı olmasını temdit süresinin seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 6 Ay ve Pasaportta kayıtlı seyehat edecek  kişi  kadar  da boş vize sayfasının bulunmasını  istemektedir.  

vize evrak Vize başvuru formları  ingilizce  olarak hazırlanmış olup eksiksiz olarak okunaklı ve büyük harflerle doldurulmalı  ve son sayfadaki  beyannamenin bulunduğu  bölüm  mutlaka pasaport sahibi tarafından imzalanmalıdır. 

vize evrak Çek Cumhuriyeti/ Schengen sahasına giren tüm yabancı uyruklular geçerli seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar. Seyahat sağlık sigortanızın süresi seyahatinizin başladığı günden bir gün önce başlamalı, Çek Cumhuriyetinden çıktığınız günden bir gün sonra bitmelidir. (Örneğin; 5-12 şubat tarihleri arasında seyahat edilecekse seyahat sigortasının kapsamı 4-13 şubat tarihleri arasında olmalıdır.)

vize evrak Çek Cumhuriyeti  Başkonsolosluğu tüm vize başvurularını Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe  ve Cuma günleri 09.00-11.00 saatleri arasında kabul etmekte ve başvurular 10  günde  sonuçlanmaktadır. Expres vize uygulaması yoktur.

vize evrak Değerli yolcularımız başvurularınızın Konsoloslukların randevu sistemi ile çalışması ve bayram, yılbaşı, sömestr, fuar, paskalya, dil okulu vb. gibi yoğun başvuruların olduğu günlere rastlaması durumunda konsolosluklarında çok yoğun olabileceğini dikkate alarak  seyahat planınızı en az 30 gün önceden yapmanızı  ve müracaatınızın sonuçlanması durumunda almış olduğunuz vizenin üzerinde yazılı olan  bilgilerin doğruluğunu  mutlaka kontrol etmenizi önemle hatırlatırız.